Pasif Ev Konsepti Yeni Dünyanın Yeni Değeri!

Pasif Ev Konsepti Yeni Dünyanın Yeni Değeri! 1

Kaliforniya’nın Ramona ilçesinde bir tepenin üzerinde yer alan bölgede kurulan pasif ev, gelecek nesle değerli bir miras olarak dikkat çekiyor.

Pasif Ev konsepti, 2007 yılında Kaliforniya’da çıkan ve binlerce binanın yanıp kül olduğu ve en az bir milyondan fazla insanın etkilendiği orman yangınından sonra hayata geçirilmiş bir proje.

Avrupa Birliği Onaylı Projeler Hayata Geçiriliyor!

Yüksek yalıtım uygulamaları ve çevreci teknolojilerle entegre edilmiş olan evler, tamamen şehir şebekesinden bağımsız olarak yaşıyor. 0 enerjiyle hayatını sürdürebilme özelliği gösteren evler, Avrupa Birliği tarafından da onaylanıyor.

Casa Aguila adı verilen Amerika’daki pasif ev, bölgede yerinde atık su arıtma iznini almış ve aynı zamanda iç mekân su kullanımı için toplanmış olan yağmur suyunu kullanabilme iznine sahip ilk ev olma özelliği taşıyor. Bunlara ek olarak pil gücü, güneş enerjisi ve rüzgâr türbini sayesinde kendi enerjisini üretebiliyor.

  • Kendine yeten bir ev olma özelliği gösteren Casa Aguila, bu özelliğiyle her türlü iklim ve doğa koşulu altında da yaşamın devam etmesine imkân tanıyor.

Bölgede yaşanan çöl iklimine rağmen, yapının yüksek yalıtıma sahip cephesi, hava geçirmiyor. Isı geri kazanımlı olarak tamamlanan proje, sağladığı optimum iç mekân hava kalitesiyle dikkat çekiyor. Uygulama ısı verimliliğin korunması temel alınarak hayata geçirilmiş.

Şehir şebekesinden tamamen bağımsız olan ev, gelişmiş bir enerji sistemine sahip. Yenilenebilir enerji üretimine sahip olan evde şehir şebekesi, sadece yedek enerjiye ihtiyaç duyulduğunda kurulan bir akü sistemiyle kullanılıyor.

Pasif Evlerin Temel Tasarım Özellikleri Nedir?

Pasif evler, gerekli oda sıcaklığına ulaşabilmek için temiz havayı ısıtarak veya soğutarak termal ihtiyacın en ideal seviyede sağlanmasına yardımcı olur. Bu evlerin temel tasarım özellikleri arasında,

  • Yüksek düzeyde yalıtım,
  • Yüksek performanslı kapı ve pencere sistemleri,
  • Hava sızdırmaz dış cephe,
  • Isı köprülerinin oluşumunu engelleyen mimari tasarım,
  • Yüksek verimli ve geri kazanımlı mekanik havalandırma sistemi yer alır.

Her türlü iklim şartına uygun olarak geliştirilen Pasif Ev standartları, sıcak iklimlerde çift cam uygulamasının daha verimli olduğunu ortaya koymuştur. Hareketli dış mekân gölgeleme sistemleri özellikle çöl iklimine sahip bölgelerde zorunludur. Ülkemizde Gaziantep’te 2 adet 208 ve 320 metrekarelik alana sahip Pasif Ev uygulaması kullanılmaktadır.

WhatsApp