Mutfak Eşyaları Nasıl Döşenir

mutfak eşyaları

Mutfak her evde hayati bir odadır. Bir mutfağı nasıl tasarlayacağınızı, eşyaları nasıl dekore edeceğinizi öğrenmek, her zaman hayal ettiğiniz alanı yaratmanıza yardımcı olabilir.

Bütçe Yapmak Ve Önceden Planlamak

1- Bütçe Planı Yapmak

Ne kadar paranız olduğunu, yeni cihazlar satın almanız veya başka büyük satın alımlar yapmanız gerekip gerekmediğini ve ardından hangi seçeneklerin size uygun olduğunu belirlemelisiniz.

2- Tasarımı Kimin Yürüteceğine Karar Vermek

Bu mutfağı tasarlarken tüm işleri yapacak mısınız yoksa bir tasarımcıdan mı yardım alacaksınız? Bu, belirli tasarım özelliklerini canlandırmak için bir miktar beceri gerektirdiğinden, dikkate alınması önemli olacaktır.

Tasarım Planına Karar Vermek

1- Genel Stili Belirlemek

Karar verilecek ilk şey stil olacaktır. Beğendiğiniz ve aynı zamanda anlamlı, işlevsel bir şey seçmelisiniz.

2- Renkleri Seçmek

Seçtiğiniz bir stile sahip olduğunuzda, evinizin geri kalanıyla eşleşen ve kişisel zevklerinize uygun bir renk teması belirlemelisiniz. Renk teması, dolap, tezgah, lavabo renk ve malzemesinin yanı sıra duvar ve backsplash rengini belirleyecektir.

3- Cihaz Malzemesi Düşünmek

Mutfaklarınızın genel tasarımının yanı sıra cihazlarınızın birbirleriyle mümkün olduğunca eşleşmesini isteyeceksinizdir. Parlak veya metal, düz siyah veya beyaz ile bir dizi renkli veya alternatif seçenek arasından seçim yapmalısınız.

4- Döşemeleri Seçmek

Kullanacağınız döşeme türü, hangi stil ve renk şemalarını kullanacağınızı belirlemede rol oynayacaktır. Labirent veya parke veya belirli bir renkle sınırlıysanız, bunu dikkate almanız gerekecektir.

İhtiyaçlarınızı Düşünmek

1- Hangi Cihazların Sizin İçin Uygun Olduğuna Karar Vermek

Öncelikle gaz veya elektrikle sınırlı olup olmadığınızı düşünmelisiniz. Buzdolabınız için hangi boyutun sizin için en uygun olduğunu ve tercih ettiğiniz düzen türünü düşünmelisiniz. Dondurucunuzun üstte mi altta mı olmasını istersiniz? Hangi cihazların ihtiyaçlarınızı ve tercihlerinizi karşıladığına karar vermeniz gerekecektir.

2- Ne Kadar Dolaba İhtiyaç Olduğuna Karar Vermek

Dolap alanı için ne ihtiyacınız olacağını öğrendikten sonra, ihtiyacınız olacak toplam dolap alanı miktarını düşünmeye başlamalısınız. Mutfağınız o kadar büyük olamayabilir. Dolap öğelerinin sayısını en aza indirmenin yollarını veya fazladan dolap alanı oluşturabileceğiniz yolları düşünmelisiniz.

3- Ne Kadar Depolama Alanına İhtiyacınız Olduğuna Karar Vermek

Ne kadar konserve veya kutulu yiyecek tuttuğunuzu ve tencere, tavalar, mutfak eşyaları ve yemek kitapları gibi diğer kaç öğeyi saklamanız gerektiğini düşünmelisiniz.

Alanı Kullanmak

1- Büyük Aletler Ve Lavaboları Yerleştirmek

Belli bir dereceye kadar, daha büyük cihazları yerleştirebileceğiniz alanlarla sınırlı olabilirsiniz. Önce bu hususları göz önünde bulundurunuz ve sizin için uygun bir yerleşim elde etmek için sahip olabileceğiniz rahatlığı kullanmalısınız.

2- Dolapları Yerleştirmek

Büyük cihazların nereye gitmesi gerektiğini öğrendikten sonra, dolabınızın nereye yerleştirilmesini istediğinizi düşünmeye başlayabilirsiniz. Alt dolaplarınızı tasarlarken veya tasarlatırken üst dolapları ve depolama çözümlerini göz önünde bulundururken pencereleri aklınızda bulundurmalısınız.

✴ Bazı depolama türleri, belirli cihaz türlerinin yanına gitmelidir. Örneğin, tencere ve tavalar fırının yanına gitmeli ve temizlik malzemeleri bir lavabonun yanına gitmelidir.

3- Kullanılabilirliği Düşünmek

Aletleri ve dolapları yerleştirirken mutfağı nasıl kullanacağınızı düşünmeniz gerekecektir. Yemek pişirirken bir bölgeden diğerine kolayca ulaşmak isteyeceksinizdir. Bir mutfak, aynı anda birden fazla kişinin yemek yapmasını mümkün olduğunca kolaylaştırmalıdır. Geniş çalışma alanı ve birbirleri arasında hareket edebilme yeteneği olmalıdır.

✴ Örneğin, lavabonun ocaktan çok uzak olmamasına çalışmalısınız.

4- Dekorasyon Malzemeleri Kullanmak

Mutfağınızda bir masa, sandalye veya koltuk isteyecek olabilirsiniz. Dolap malzemelerine, mutfağınızın havasına göre ve kendi stiline uygun olarak dekorasyon seçimi yapabilirsiniz. Aynı zamanda bitkiler ayrı bir hava katacaktır.

 

bursa evden eve nakliyat mutfak
evden eve taşıma bursa

 

Mutfaklarda Minimalizm

Mutfak evlerde en yoğun işin olduğu ve en çok araç-gerecin kullanıldığı alan olduğundan, mutfakta minimalizmin mümkün olmadığı düşünülebilir. Ancak minimalizm “az çoktur” felsefesiyle yola çıkmıştır. Diğer yandan uygun dizaynlarla araç-gereçlerimizi ideal bir şekilde sınıflandırır ve onları tezgah yüzeyleri yerine dolaplarda muhafaza edersek, temiz ve sade bir görünüme kavuşmuş oluruz. Unutmayalım ki minimalizm evlerimizi sade, konforlu ve fonksiyonel hale getiren bir yaşam tarzıdır.

Minimalizmin Vaadi: Sadelik ve Sakinlik

Mutfağınızın ve tezgahlarınızın aynı renkte seçilmesi fikri sizi cazip gelmeyebilir. Ancak bu seçim sayesinde basit ve sakinleştirici bir estetik yaratabilirsiniz. Bu renk seçimi gözünüzü yormayan ve daha ferah bir alana kavuşmanızı sağlayacaktır.

Mutfak tezgahınızdaki Gereksiz Araç-Gereçleri Kaldırın

Kahve makinesi, baharatlıklar, yağdanlıklar ve daha bir sürü şey. Mutfak tezgahının zaten kısıtlı olan kullanım alanını sık kullanılmayan ürünlerle doldurarak daha da kısıtlıyoruz. Üstelik her yemek yapışımızda üzerine yağ sinme ihtimaline karşı bütün bu ürünlerin kullanılmamış olmasına rağmen yine de temizlenmesi gerekebiliyor. Neticede ise tezgahtaki kalabalık görünüm yüzünden ne kadar temizlersek temizleyelim mutfağımız düzenli görünmüyor.

Mutfakta Halı Kullanımı

Mutfağınızda halı olmadığını ve sizin de zemini sadece süpürdüğünüzü düşünün. Yere düşen şu damlaları, yağlar ve lekeler süpürseniz dahi zeminden çıkmayacaktır. Malum ki haftada bir halılarımızı yıkatmaya veremiyoruz. Bu nedenle mutfakta kullanılan halılar hem hijyenik değil hem de iş yükünü artırıcı bir unsurdur. Mutfak zemininde illaki bir örtü kullanılmak istenmesi durumunda ise çamaşır makinesinde yıkanabilir kilimler tercih edilmelidir.

Ankastre Ürünlerin Prüzsüz Görünümü

Gömülü ocak, fırın ve davlumbazlar sayesinde pürüzsüz ve daha temiz görünen yüzeyler elde edebilir ve mutfağımızdaki sadeliğin keyfini çıkarabiliriz..

Mutfağınızdaki Her Şeyin Bir İzahı Olsun

Mutfağınızdaki her ürünün bir izahı olmalıdır. Mısır patlatma makinesi, magnetler, bulaşık süzgeci gibi ürünler fonksiyonel olmayan veya fonksiyonel olsa bile sizin kullanmadığınız ürünlerle mutfağınız işgal etmeyin. Bu tür ürünler hem zamanınıza hem de paranıza mal olacaktır.

Dayanıklı Mermerden Mutfak Masası

Böyle bir masayı hem hazırlık alanı hem yemek masası hem de sıcak pişiricileri üzerine koyabileceğiniz bir alan olarak kullanabilirsiniz.

Minimalizmde Fonksiyonellik

Mutfağınıza mümkünse birden fazla işte kullanılabilecek, üst üste istiflenebilir ürünler tercih etmeyi unutmayız.

WhatsApp