Ev Dekorasyonunda Renklerin Önemi

Ev Dekorasyonunda Renklerin Önemi 1

Ev dekorasyonunda rengin  önemi büyüktür. Her rengin bir enerjisi vardır ve bu enerji otomatikman kişiye geçer. Aynı zamanda renkler kullanılan mekanlara da  kattıkları estetik ya da anlamla bir etkileşim yaratırlar. Bir renk deyip geçmemek lazımdır; mesela bazı renkler acıktırırken, bazı renkler sinirlendirir. Pembe rengi genel olarak huzur vericidir. Ruhsal açıdan bir rahatlama hali sağlar ve kişiyi rahatlatır. Kullanılan mekana da çok sıcak bir hava sağlar. Bu nedenle de kız çocuk odalarında pembe rengi tercih edilir.

Kahverenginin Dekorasyondaki Payı

 Kahverengi açıktan koyuya doğru tonlamalarıyla var olan bir renk olup genelde enerji veren bir renktir. Özellikle açık tonlar çalışma odaları için idealdir. Mutfaklarda kahverenginin tonları beyaz ya da kremle kombin edilerek mutfak dolaplarında sıkça tercih edilir.

Sıcak renkler insana her zaman bir mutluluk ya da keyif verir. Mesela turuncu ; kırmızı ve sarının karışımı olup kırmızıdan enerjiye sarıdan da mutluluğu alarak yansıtır. Turuncu renk kullanımı sayesinde alan hem aydınlık, hem geniş hem de mutluluk verici hale gelebilir. Kırmızı renk harekettir ve eğer istenilen mekanda enerji ise kırmızı tek seçenektir. Mesela yatak odaları ya da yemek odaları için kırmızı çok iyi tercih olacaktır. Sadece önerilen kırmızının tek başına yoğun olarak kullanılması yerine dengeleyici bir tonla beraber kullanılarak yumuşatılmasıdır.

Beyaz’ın Dekorasyondaki Yeri

 Beyaz renk olarak ışığı en güzel yansıtan ve ortama ferahlık katan bir renktir. Beyaz aynı zamanda mekanı olduğundan çok daha geniş gösterir. Özellikle koridorları dar olan odalar için beyaz rengi vazgeçilmezdir.

Sarı rengi mutluluk ve enerji getirir. Sinir sistemini uyarıcı bir etkisi vardır, neşe arttırır. Özellikle çalışma odalarında tercih edilerek hafızanın canlı tutulmasında yardımcıdır. Sarı aynı zamanda mutfaklarda da sıkça tercih edilir. Mor renk her zaman güç ve lüks bir renktir. Bu yüzden de yaratıcılık ortaya çıkarır. Özellikle konsantrasyonu arttırdığı yerlerde kullanım alanı vardır. Mavi renk soğuk bir renktir. Ancak ferahlık, huzur verir. Mavinin koyu tonları yerine açık tonları daha çok tercih edilmelidir. Mavi renk bir insana sakinleşme katar. Ve siyah bir asalet ve otoritedir. Siyah rengin kullanımı başka renklerle birleştirilerek uygulanmalıdır. Yeşil renk ise her zaman yatıştırıcıdır. İnsan beynini rahatlatıcıdır. Yeşil doğanın rengidir, insanı rahatlatır.

Renkleri doğru kullanarak renk dünyasında en güzel enerjileri almak dileği ile…

WhatsApp