Bursa’ya ne zaman gidilir ? Gezilecek Yerleri Nelerdir?

Bursa’ya ne zaman gidilir ? Gezilecek Yerleri Nelerdir? 1

Bursa şehrimiz Osmanlı döneminden bu yana tarihin önemli dönemlerine tanıklık etmiştir. Ayrıca Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biridir. Buram buram tarih kokan Bursa şehri yaz kış ziyaret edilebilir.

Bursa Ulu Camii

Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılan Bursa’nın en ünlü tarih kokan sembollerinden bir tanesidir. Zamanı Niğbolu zaferinden sonradır. Mimarının ise Ali Neccar oldu bilinmektedir. Bursa ulu camii yüzyıllar boyu birçok işgal, istila, yangın deprem gibi afetler yüzünden çok fazla zarar görmüştür. Fakat yine de ihtişamını kaybetmemiştir. Yapılan çeşitli onarım çalışmaları sonrası heybetini korumaktadır. Çok kubbeli camiler içinde en büyüğü olma özelliğine sahiptir.

Yeşil Medrese

Hacı İvaz Paşa eseridir. Osmanlı’da ilk kurulan medreselerden biri olma özelliğine sahiptir. Diğer adı Sultaniye medresesi olarak da bilinir. Kesme taş, tuğla ve moloz kullanılarak yapılmıştır. Yeşil medrese diğer medreselere göre içinde bulunan çini süslemeleri bakımından oldukça azdır. Ayrıca Bursa yöresi hamam kültürü bakımından oldukça meşhur olduğu için külliyenin içinde de Bursa yöresinden toplanmış çok çeşitli hamam eşyalarının bulunduğu bir hamam odası mevcuttur.

Atatürk Evi Müzesi

En eski ve en ünlü yapılardan bir tanesi Atatürk evidir. Tahmini olarak 19 yüzyılın sonlarına doğru yapılmıştır. İki katlı olan köşk Çekirge caddesi üzerinde bulunur. Atatürk’ün Bursa’ya ikinci ziyaretin de hediye olarak Bursa belediyesi tarafından Atatürk’e takdim edilmiştir.  Atatürk her geldiğinde bu evde kalmıştır.

Bursa Hanları

Özellikle Osmanlı döneminden bu yana oldukça uzun bir zaman süresi içinde Bursa genellikle hep bir ticaret merkezi olmuştur. Bu yüzden de birçok tarihi han yer alır. Bunlardan en ünlüsü İpek hanidir. Taş ve tuğla ile inşa edilmiştir. Hanın alt katında 39 adet oda mevcuttur. Bunun haricinde ayrıca üst katında da 42 adet oda bulunur. Konum olarak yeri İvaz Paşa caminin yan tarafındadır. Diğer ünlü han ise koza hanidir. II Beyazıt 1940 yılında İstanbul’da bulunan hayır kurumlarına gelir sağlamak için yaptırmıştır. Günümüzde bile hala çok yoğun olarak Koza han kullanılır. Genellikle diğer hanlarda olduğu gibi Koza hanın da duvarları taş ve tuğla ile örülmüştür. İki katlı bir yapıya sahiptir. Diğer bir önemli han ise Orhan Bey tarafından yaptırılan Emir hanıdır. Yapılış zamanı 14 yüzyılın ikinci yarısına denk gelir. Hanın alt katı eşya deposu olarak kullanılır. O yüzden burada 36 adet penceresiz oda yani mahzen yer alır. Hanın üst katı ise 38 adet odadan oluşur. Ayrıca orta bölümde şadırvan ve çok büyük tarihi çınarlar bulunur.

Oylat Kaplıcaları

Turistik açıdan oldukça ziyaret edilen tarihi bir yapıdır. Bursa’da kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir.

Uludağ

Türkiye’nin kayak merkezi bakımından en önemli turistik merkezidir. Uludağ Marmara Bölgesi’nde bulunan en yüksek dağ olma özelliğine sahiptir. Bursa sınırları içinde olup şehir merkezine uzaklığı 35 kilometredir.

Cumalı Kızık

Cumalı Kızık köyü Osmanlı döneminden bugüne kadar kalan tarih kokan bir köydür. Tarihi binaları bakımından oldukça ün salmıştır. Osmanlı döneminde Bursa’da yerleşilen bölgelerden birisidir. O döneme ait 270 adet evden 180 adedi hala kullanılmaktadır. Evlerde ise koruma ve restorasyon çalışmaları devam etmektedir. Uludağ’daki köylerin hepsine o dönem de kızık adı verilirmiş. Bir söylentiye göre de Osman Bey bu köyü cuma günü kurmuştur. Bu neden ile köyün adı Cumalı Kızık olarak kaldığı düşünülmektedir.

Tirilde

Turistik akına uğrayan bölgelerden biridir. Bursa’nın ilçelerinden birisi olan Mudanya’nın 12 kilometre batısında bulunur. Tarihsel dokusu bakımından oldukça ilgi çeker. Eski binaları ve tarihi dokusu ile görenleri büyüler. Osmanlı döneminden kalma bu tarihi yer daha önce Rumların yaşamış olduğu oldukça zengin bir bölgedir

İznik

Çinileriyle ünlü İznik bir tek Türkiye’de değil bütün dünyada da ün salmıştır. Çini sanatı 15. yüzyılda ortaya çıkmıştır ve birçok tarihi eser de örneklerine rastlanır. 16 yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselişe geçtiği dönemlerde İznik çinisi en popüler zamanını yaşamıştır. İznik turistik açıdan oldukça ilgi gören yerlerden biridir. Yüzme ve birçok spor dalını yapmak mümkündür.

Mudanya

Deniz yolu ile çok kolay bir şekilde ulaşılır. Bursa’nın en yoğun ve kalabalık ilçelerinden biridir. Tarihsel açıdan oldukça önemli bir konuma sahiptir. Mudanya Ortodoks kilisesi görülmesi gereken tarihi yapılardan biridir. Ayrıca Uğur Mumcu kültür merkezi olarak kullanılan yapı daha önce Rum kilisesi olarak kullanılmıştır. Rumların Mudanya’dan ayrılmasıyla kilise ibadet yeri olma kaybetmiştir. Uzun zaman bir dönem sinema olarak faaliyet göstermiştir. Daha sonra Mudanya belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Çalışmalar sonrası Uğur Mumcu kültür merkezi olarak hizmete sunulmuştur

Göl Yazı

Bursa’da Nilüfer ilçesinde yer alır. Sokaklarının Arnavut kaldırımlı olması dikkat çeker. Ufak bir köydür. Fakat bütün tarihsel yapıyı içinde barındırma özelliğine sahip olan muhteşem bir yerdir.

Suçtu Şelalesi

Muhteşem bir manzarası olan şelalenin etrafında piknik yapılabilecek birçok alan mevcuttur. Suyu tertemizdir.

Altınpark

Bursa’da özellikle sabah kahvaltıları ve yürüyüş yapılabilecek bol oksijenli temiz havadan oluşan doğal bir ortamdır.

Saitabat Şelalesi

Tamamen doğal bir ortam içinde bulunan bu şelale özellikle kafa dinlemek isteyen kişiler için oldukça elverişli bir yerdir. Şelalenin çevresin de birçok doğa sporu yapılır. Ayrıca şelalenin halkı tarafından burası güvercinlik olarak da bilinir.

Hünkâr Köşkü Müzesi

Abdülmecit’in Bursa gezisi esnasında konaklaması için inşa edilmiştir. 1844 yılında yapılan Yapı 19 gün içinde tamamlanmıştır. Bir av köşkü dür. Zamanında da birçok önemli kişiye ağırlayan bu köşk restorasyon çalışmalarından sonra restorana dönüştürülmüştür. Ayrıca müze olarak da hizmet vermeye devam eder. Görmek isteyenlerin hem gezme açısından hem de yemek kültürü açısından oldukça memnun kalacağı bir yerdir.

Ayrıca Gezilecek diğer yerler

 • Sudüşen Şelalesi
 • Abdal Mehmed Camii
 • Acem Reis Camii
 • Alaçam Şelalesi
 • Ahmet Paşa Medresesi
 • Kültür Park Açıkhava Tiyatrosu
 • Alâeddin’i Mısri Türbesi
 • Alaaddin Paşa Camisi
 • Ali Paşa Camii
 • Arkeopark
 • Atatürk Kent Ormanı
 • Ayvaini Mağarası
 • Balabancık ve Gazi Aktimur Hisarı
 • Balık Pazarı Camii
WhatsApp