Ağır Vasıta Nakliye Araçları İçin Trafik Kuralları

asansörlü evden eve nakliyat bursa şehirlerarası

Özellikle son yıllarda otomobillerin üretiminde ve satışında hızlı bir büyüme görülmektedir. Bu yüzden devletler ülkelerinin durumunu göz önüne alarak otomobiller için yeni yasalar çıkararak her yıl binlerce insanın kaza sonucunda ölmesinin önüne geçmeye çalışmaktadırlar. Bu cezalar bazı ülkelerde çok katı kanunlar ile uygulanırken bazı ülkelerde bu kanunlar gevşek tutulmuştur. Bunun yanında trafiği iyice içinden çıkılamaz boyutlara ulaştıran kamyonlar içinde ülkemizde şu anlık belirli şehirlerde yasaklar çıkarılmış ve yürürlüğe geçilmiştir.

Geçtiğimiz sene Türkiye’de otomobil kazalarından ölen insan sayısı ortalama 10-20 bin arası değişmektedir. Durum böyle olunca devletlerin aklına yeni trafik yasaları çıkararak halkın hız yapmasını önlemek ve ölümleri bir nebze olsun yavaşlatmaktır. Tabi uygulanılan bu yasaklar sayesinde ülkemizde dahil olmak üzere birçok ülkenin gelir kaynağının bir bölümü bu yasaklardaki idari para işlemlerine dayanmaktadır.

Yerinde ve doğru alınan trafik yasaları sayesinde insanların hayatlarını kurtararak olası problemlerin önüne geçilmesi sağlamaktadır.

Araba sayıların hızla artması ile özellikle şehir içi yollarda trafik hat safhaya ulaşmıştır. TUİK’in açıkladığı verilere göre 2015’ten bu yana şehir içi yollarda trafik her yıl artmakta ve artmaya devam edecekmiş. Durum bu vaziyete ulaştığından ötürü trafikte kendini hayli hayli belli eden kamyonlar trafiği iyice içinden çıkılmayacak bir soruna dönüştürmektedir. Bu yüzden trafik yasası içerisinde kanyonculara ayrılan büyük bir bölüm bulunmaktadır.

İstanbul’da kamyonların sokağa çıkma saatleri

İstanbul gibi nüfusu es geçilemeyecek kadar büyük olan şehirlerin trafik sorunları da hayli hayli fazla olmaktadır. Hal böyle olunca 2010 yılının sonlarına doğru İstanbul Ulaşım Koordinasyonu Merkezi tarafından yeni bir trafik yasası getirilerek İstanbul için Kamyonların sabah saatlerinde insanların işlerine yetiştiklerinden ötürü trafiğin hat safhada olduğu 6.00 ile 10.00 arası ile akşamüstü iş çıkışı saatine denk gelen ve yine trafiğin yoğun olduğu 16.00 ile 22.00 saatlerinde ağır yük taşıyan kamyonlar trafiğe girilmesi yasaklanmış durumdadır. Bu yasağın önümüzdeki süreç içerisinde kalkmayacağı aşikâr bir gerçektir.

Diğer illerde kamyonlar için genel anlamda dışarı çıkma yasağı bulunmamasına rağmen Ankara ve Bursa gibi büyükşehirlerde de kamyoncuların izin belgesi çıkararak yasaktan kurtulmaktadırlar.

Ankara’da kamyonların sokağa çıkma saatleri

Ankara son yıllarda uzmanların gözlemleri dahilinde gerçekleştirilen bir sayım sonucunda Ankara’da trafiğin bu kadar yoğunlaşmasının temel nedenleri arasında trafik kurallarına uyulmaması ve kamyonların bulunması tehlikeli bölgelerde sırf yolu kısaltmak için kullanmamalıdır. Durum bu şekilde seyredince UKOME (Ankara Ulaştırma Koordinasyon Merkezi) 2009 ‘un ortalarında bir yasa çıkartarak sabah saatlerini ve akşam saatlerini içerisinde barındıran saat 7.00 ile 22.00 arasında şehir dışından gelen kamyon ve seyir araçların çevre yolunu kullanmaması gerektiğini belirtmiştir. Bu yasaktan muaf olmak için önceden Belediyelere giderek izin belgesi alınması gerekmektedir.

Bursa’da kamyonların sokağa çıkma saatleri

Bursa’da son yıllarda özellikle şehir için trafiğe açık bölgelerde trafiklerin son 5 yıldır arttığı uzmanlardan tarafından söylenmektedir. Bursa gibi büyük şehirlerde özellikle merkez taraflarında seyir araçlarının yanında kamyonlarda eklendiği zaman trafik içinden çıkılamaz bir hale gelmektedir. Bu durumu önlemek için UKOME’nin aldığı kararlar doğrultusunda yeni yasa ile kamyonlar, tırlar ve ağır yük taşıyan her türlü araçlar ile Bursa’nın şehirler arasını kapsayan otobüs terminalleri sabah iş gidişi saatleri olan trafiğin bir anda yoğunlaştığı saat 6.00 ile 10.00 saatleri ile iş çıkışı saatlerine denk gelen ve trafiğin hat safhaya çıktığı 16.00 ile 20.00 saatleri arasında Belediye Zabıta Müdürlüğünden özel izin almayan kamyonlar ve diğer araçların sokağa özellikle şehir içine girmeleri yasaklanmıştır. Önümüzdeki süreç içerisinde de bu yasakların kalkabileceği söz konusu dahi değildir.

Ağır tonajlı otomobillerin cezaları

UKOME özellikle büyük şehirlerde trafiğin her sene hızla artması dolayısı ile yeni yasaklar çıkararak trafiğin önüne geçmeyi hedeflemektedir.

Belirli büyük şehirlerde uygulanan dışarı çıkma saatlerinin dışında dışarıda dolaşan kamyonların 2010 yılında çıkarılınan yasak doğrultusunda 62 lira ceza kesilmektedir. Bunun yanında eğer yasak saatleri içerisinde dışarıda görülen kamyonun sahibi şoför değil ise bu ceza artarak 130 liraya yükselmektedir. Bunun yanında aracın resmi olarak üzerinde olan kişiye yasalar doğrultusunda 270 lira para cezası kesilmektedir.

WhatsApp